Ney Psikoloji danışma merkezine hoşgeldiniz.
Pazartesi sendromu nedir ?

                 KALITSAL MİRAS PAZARTESİ SENDROMU

Bir kaynanamı sevmedim birde pazartesiyi…

Geldi yine pazartesi, yok mu bunun reçetesi …

kadar mutlu olursan ol aklına bir kelime gelir ve bütün enerjin bitiverir işte öyle bir şey pazartesi…

 Pazartesi ile ilgili daha birçok söz, caps vs. ortalıkta.

Pazar gününden başlayan bir gerginlik, yoğunluk ve ardında haftanın ilk iş günü olan pazartesi… Haksızda sayılmazlar aslında bütün bir hafta biriken işleri yetiştirmenin telaşıyla birlikte dinlenme ve yeni haftaya hazırlık hepsi bir arada, yoğun bir gün evet…Bunların yanında “ı hate Monday” yazılı tişörtler giymiş gezen insanlar, cuma günü gür bir sesle söylenen istiklal marşı pazartesi günü yarı uykulu ve sessiz söylenir. Pazartesi sizin için güzel bir günse acaba bende bir tuhaflık mı var diye düşünmemek elde değil…

Pazartesi Sendromu Nedir ?

Pazartesi sendromu nedir ?

Peki nedir bu pazartesi sendromu; Pazar günü akşamdan, hatta bazı kişilerde cumartesiden başlayan kaygı durumu, elden kaçıp giden izin gününün hüznü, yeni haftanın telaşı ve geçmiş haftanın birikmiş işlerinin verdiği yorgunluk, tam dinlenemememe hali ile birlikte gelen bir stres ve huzursuzluk halidir diyebiliriz. Ardından gelen ilk iş gününde tamamlanmamış işler ve yorgunlukla beraber gelen gerginlik ve huzursuzluk halinin işe yansıması da yanında cabası.

Freud’un depresyon tanımından başlayarak incelersek “sevilen, değer verilen bir nesnenin kaybı depresyondur” der. Burda bahsi geçen nesne dinlenme günü olan pazardır. Bu açıdan bakıldığında aslında Pazartesi sendromu diye dolaşan durum aslında kısa süreli ve tekrar eden bir depresyon halidir.

Yapılan araştırmalara baktığımızda ise ilk araştırma 202 kişi ile yapılmış; kendilerini hangi gün huzursuz ve mutsuz hissettikleri sorulduğunda ortak cevap olarak pazartesi cevabı alınmıştır.Daha sonra 350 kişi ile yapılan bir araştırmada ise araştırmacılar haftanın her günü aynı saatte araştırmaya dahil olan kişileri aramışlar ve her gün verdikleri tepki aynı iken hafta sonu sorduklarında akılda kalan sadece pazartesi yaşadıkları gerginlik. Peki neden her gün aynı iken akılda kalan sadece pazartesi? 

Pazartesi sendromu nedenleri

Pazartesi sendromu nedir ?

İlk bakış açısı bilişsel olan yani öğrenmeyle alakalı olan kısmı ki; “ı hate Monday “yazılı tişörtler, ve yazımızın ilk başında yazdığımız capsler bize pazartesi sendromunu öğretiyor aslında. Bilişsel olandan kısımdan kurtulmak için pazartesi aktiviteleri olumlamalar yaptınız ama hala anlam veremediğiniz bir şekilde Pazar ve pazartesi günü gerginlik mi yaşıyorsunuz ? İşte geldik can alıcı noktaya !!! Depresyon halinin kalıtsal olarak geçişi olduğunu belki duymuşsuuzdur. Bunun yanında yaşanılan pazartesi gerginlikleri kişilerde mikro düzeyde, bazı kişiler o günde çok büyük olaylar yaşamışsa makro düzeyde, travmalar oluşturuyor. Oluşan bu travmalarında kalıtsal miras olarak nesilden nesile aktarılmaktadır. Örneğin hamile ve çalışan bir bayan pazartesi günü sendromunu bilişsel düzeyde öğrendi veya pazartesi yaşadığı bir olaydan dolayı pazartesi sendromu oluşturdu. Doğacak olan çocuğa kalıtsal olarak geçmesi çok yüksek bir olasılıktır. Asıl bize dedelerimizden kalıtsal olarak geçmiş olabilecek başka bir durum ise hafta iznini Cuma yaşayan dedelerimizin hafta izninin pazartesiye alınmasıyla birlikte yaşamış olabilecekleri ve bize miras bıraktıkları travmaları olabilir mi?

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir