Ney Psikoloji danışma merkezine hoşgeldiniz.

Çift Danışmanlığı

Çift terapisi nedir?

Çift terapisi, bir çiftin normal işleyişlerine müdahale eden veya bozulan bir tür problemin varlığı karşısında, bir çiftin durumunu ve ilişkisini iyileştirmek için profesyonel düzeyde kullanılan terapi türüdür. Taraflardan biri veya her ikisi için bir acı verici bir durumdur.

Bu terapi türü, büyük sorunları ve çatışmaları olan veya ilişkiyi etkileyebilecek küçük sorunları çözmeye çalışan çiftler için çok yararlıdır.

En yaygın olan şey, farklı sorunların arkasında, ilişkinin bazı yönleriyle ilgili bir tür hayal kırıklığı veya memnuniyetsizliğin gizlenmesidir, genellikle iletişim eksikliğiyle bağlantılı veya iletişim eksikliğiyle daha da kötüleşir.

İlişkisel sorunların varlığının ötesinde net bir talep olmaması mümkündür, üzerinde çalışılacak temel hususlardan biri, memnuniyetsizliği azaltmanın yollarını bulmak amacıyla memnuniyetsizliğin nedenini aydınlatmak ve sorunun çözümüne olanak tanıyan değişiklikler getirmektir. Örenğin; sorunların net bir şekilde tanımlanması, çatışma nedenleri. Bununla birlikte, diğer durumlarda, çatışmanın nedeni daha çok belirli bir durum, durum veya tutarsızlıkla sınırlı olabilir.

Genellikle bir çifti terapiye gitmeye yönelten ana sebeplerden bazıları, sadakatsizliğin ortaya çıkması, problemler veya iletişim eksikliği, kötü birliktelik, kıskançlığın varlığı, duygusal bağımlılık, doğurganlık sorunları, cinsel işlev bozuklukları, ortak hedeflerin olmamasıdır. Taraflardan birinin müdahil olmaması, çocukların eğitimindeki tutarsızlıklar, hiyerarşi düzeyindeki yapısal farklılıklar, güçte eşitlik eksikliği veya bir çocuğun ölümü veya herhangi bir kronik veya kronik hastalığın teşhisi veya hastalığı gibi beklenmedik sorunlar, ölümcül tıbbi hastalık veya zihinsel bozukluklar neden olabilmektedir.

Çift terapisine gitmeye karar verme zamanı

İşte çift terapisine ne zaman gidileceğini bilmek için bazı göstergeler.

1. İlişki, iletişim başarısızlıklarıyla boğuştuğunda

Birçok çift sorunu, iletişim sorunları kadar basit ve aynı zamanda karmaşık bir şeye dayanır . Çift terapisi seanslarına katılmak, birbirimizin bakış açılarını doğrudan ve dürüst bir şekilde ifade etmenin saklı bir alana sahip olduğu hayatımıza yeni ilişki dinamiklerini sokmaya hizmet edebilir.

2. Belirli bir krizden geçerken

İlişkide yaşanan sorunların, işten kovulma veya sevilen birinin ölümü gibi belirli bir olayla ilgili az çok ciddi bir krizden kaynaklandığı çok açıksa , çift terapisi harika olabilir. Bu acı verici deneyimin ilişkinin özel alanına da yayılmamasını sağlamak için yardım alınması önemlidir.

3. Yakın ilişkilerde sorunlar olduğunda

Çift terapisine gitme zamanı, aynı zamanda yakın ilişkilerde ve duygulanım ifadesinde çok az uyumun olduğu zamandır . Bu, çok çeşitli durumları içerir ve cinsellik alanının ötesine geçer.

Okşama kadar basit şeyler, sessizce birbirinin gözlerine bakma anları veya sarılmalar bazı ilişkilerde ender görülen bir meta olabilir ve bu tür davranışları ilişkiye dahil etmeye başlamak için “buzları kırmak” zor olabilir. Cinsel ve duygusal olarak çiftlerin birbirinden uzaklaştığı zamanlarda çift terapisi almak önemlidr.

4. Gelecek planları hakkında kararsızlık olduğunda

İlişkiler, kısmen şimdinin yaşanma şekli, kısmen de geleceğin birlikte planlanma şeklidir.

Bu ikinci açıdan tutarsızlıklar ve çatışmalar algılanırsa , çift terapisi, ilişkideki her bir tarafın daha önce nasıl ifade edeceklerini bilmedikleri beklentilerini ifade etmek için yeni araçlar bulacakları bir alan sunabilir ve aynı zamanda uygun bağlama da sahip olacaklardır. ilişkide her birinin ne bulmak istediği hakkında dürüst bir konuşma yapın.

5. Çocukların evin huzurunu çok bozması

Oğulların ve kızların ortaya çıkması genellikle çok mutlu bir olaydır, ancak bazen bu , ilişkinin yakınlık anlarını yaşaması için gerekli alanın mevcut olmadığı anlamına da gelebilir . Çift terapisinde ilişkinin bu duruma uyum sağlaması için etkili stratejiler oluşturulabilir.

Çift terapisinin işe yaramadığı zamanlar

İlişkideki sorunların o kadar ciddi olduğu ve terapiye gitme olasılığının düşünülmemesi gereken bazı durumlar vardır ve en açık olanı, aile içi şiddet ve tehditlerin olduğu durumdur .

Bu gibi durumlarda, istismara uğrayan tarafın derhal ilişkiyi kesmesi ve güvende olması için gerekli tüm adımları atması çok önemlidir. Daha sonrasında bu durumlar baş edebilmek için bireysel terapi desteği önemlidir.

Çift terapsine ihtiyaç duyduğunuzu düşünüyorsanız, Konya Meramda bulunan Ney Psikoloji  merkezimizden yüzyüze ya da online şekilde uzman ekibimizden randevu alabilirsiniz.

 

Konya'nın en büyük psikoloji ve danışmanlık merkezi

Çözüm Ney Psikoloji Merkezinde

Dilerseniz not bırakın sizi arayalım.