Ney Psikoloji danışma merkezine hoşgeldiniz.
Cinsel istek neden zamanla biter? Canlandırmak için ne yapılabilir? Bu yazıda, sorunu çözmenize yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Cinsel istek söndüğünde ne yapmalı?

Cinsel istek neden zamanla biter? Canlandırmak için ne yapılabilir? Bu yazıda, sorunu çözmenize yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Cinsel istek neden zamanla biter? Canlandırmak için ne yapılabilir? Bu yazıda, sorunu çözmenize yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Cinsel istek neden zamanla biter?

İlişkinin başlangıcında seks her yerde veya her zaman gerçekleşebilir. Bu cinsel kimya , çiftin daha güçlü bir duygusal bağ oluşturmasına yardımcı olan sütunlardan biridir. Ancak yıllar geçtikçe, okşamalar azalır, öpücükler seyrekleşir ve bir zamanlar canlı ve sabit olan arzunun alevi söner.

Birçok çift cinsel ilişki yaşamadan aylarca yaşayabilir veya sonunda bir ilişkileri olduğunda bu eskisi gibi zevkli olmaz. Chicago Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, birlikte yaşayan Amerikalı çiftlerin %15’inin 2 ila 6 ay arasında seks yapmadığını buldu .

Psikologlara göre cinsel istek azalması çok yaygın ve birçok faktöre bağlı olarak ortaya çıkıyor. Bunlar arasında başlıcaları şunlardır:

 • aile rutini
 • finansal problemler
 • Çocukların gelişi
 • Yüksek iş yükü
 • Stres
 • Hormonal dengesizlik
 • Kötü iletişim
 • Diğerini baştan çıkarmak için az zaman
 • Elektronik cihazların aşırı kullanımı
 • Partnerlerden birinde başka bir cinsel işlev bozukluğunun bulunması
 • Cinsel tabular
 • Toplum baskısı
 • Yanlış bilgiler
 • Bedenini tanımama

İyi haber şu ki, arzu eksikliği her zaman sevgisizlik veya bir ilişkinin sonu anlamına gelmez. Kor olmuş ateş tekrar alevlenebilir. Her şey onu istemeye ve doğru stratejileri aramaya bağlı.

Cinsel istek nasıl geri kazanılır? 

Durumu tersine çevirmek için, cinsel arzunun sürekli olarak körüklenmesi gerektiği dikkati çekiyor.

Çift, yeniden bağlantı kurmak ve cinselliği teşvik eden deneyimler aramak için çaba sarf etmelidir. Bazı stratejilerin uygulanması kolaydır ve cinsel isteği artırmada oldukça etkili olabilir:

 1. Bedeninizi ve zevk noktalarınızı bilin: Öncelikle birey kendi bedenini tanımalıdır. Bilmediğimiz birşeyden zevk alamayız ve partnerimize bunu öğretemeyiz.
 2. Partnerinizle konuşun. İlk adım, konu hakkında açık bir konuşma yapmaktır. Ona nasıl hissettiğini ve yakınlık sırasında ne yapmak istediğini sorun. Her birinizin kusurları belirleyebilmesi ve çözümler önerebilmesi çok önemlidir.
 3. Bir teknoloji detoksu sunun . İnsanlar birbirine o kadar bağlı ki artık birbirlerine bakacak zamanları yok. İlişkinizde seksi kaçırıyorsanız, partnerinizle birlikteyken dijital birdetoks yapmayı deneyin. Birlikte sohbet etmenin, birbirinizi okşamanın zevkini yeniden keşfetmek için telefonları, televizyonları ve tabletleri kapatacak bir program oluşturun. Boşluk verirseniz, seksin doğal olarak geleceğini göreceksiniz.
 4. Fiziksel görünümünüze dikkat edin . Uzun süren rutin  bir ilişkide, birçok insan görünüşlerini önemsemeyi bırakır. Kilo alıyorlar, artık spor yapmıyorlar, güzel görünmeyi bırakıyorlar. Bu, benlik saygısı ve bir çiftin hayatı üzerinde bir etkiye sahiptir . Hepimiz onlarla ilgilenen biriyle birlikte olmayı severiz. Hareketsizseniz / veya spora geri dönmek için iyi bir zaman. Düzenli fiziksel aktivitenin, seks yapma arzusuna yansıyan genel iyilik hali üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Ayrıca, kas gücünü artırır, stres seviyelerini azaltır ve esnekliği artırır. Tüm bu faktörler, seksten daha iyi zevk almanıza yardımcı olur. Kadınlar bakıldıkça erkekler baktıkça arzular…
 5. İlişkiyi yatak dışında geliştirin. Diğer alanlarda bağlantı iyi değilse, seksin olması pek olası değildir. Diğer herşey yolunda olmalı ki cinsellik arzulanabilir hale gelsin. Birlikte eğlenmek, birbirinize hoş davranmak ve ikinizi de ilgilendiren konuları tartışmak için zaman ayırmak önemlidir. Bu zamanlardaki sevgi ve dokunuş, partnerinizle tutku ateşini tutuşturmaya yardımcı olacaktır. Erkeğin cinsel döngüsü erotizm ile (yatakta) başlar; kadının cinsel döngüsü romantizm ile başlar, döngü bir yerde kırılmalıdır.
 6. Kendinizi kıyaslamayın. Her çift bir dünyadır. Bazıları haftada çok seks yapmaktan mutlu olurken, diğerleri daha az seks yapmaktan mutludur. Önemli olan, her iki tarafı da bir arada ve mutlu bırakabilecek bir denge bulmaktır. Bu cinsel karşılaşmanın kalitesine odaklanın. Fantaziye yatırım yapın, hayal gücünüzü kullanın ve eğlenceyi yeniden alevlendirmek için duyularınızı harekete geçirin. İlişki için de ya da bireysel olarak fantazileri günlük rutininize dahil edin.

Ön sevişmenin önemi…

Okşamalar ilişki kadar önemlidir, ön sevişme değildir. Cinselliğimizin tadını çıkarmak için birden fazla seçenek var: masajlar, bakışlar, öpücükler, şifreli mesajlar, randevulaşmalar… tüm bunlarla birlikte bir cinsel terapistten randevu almayı unutmayın…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir