Ney Psikoloji danışma merkezine hoşgeldiniz.

Boşanma Danışmanlığı

Boşanma terapisi: nedir ve faydaları nelerdir?

Boşanma bir çeşit yas durumu gibi üstesinden gelmesi zor ve karmaşık bir durumdur. Bu nedenle terapi desteği faydalı olabilir.

Hayatımızın geri kalanını birlikte yaşayacağımız kişiyi bulmak inanılmazdır ve evlilik yoluyla hayatımızı o kişiyle birleştirmek birçok insanın hayallerinden biridir.

Ancak evlilik ilişkileri her zaman iyi sonuçlanmaz ve beraberinde getirdiği her şeyle birlikte ayrılmak gerekir. Boşanma, iyi yönetilmezse, özellikle maddi mallar söz konusu olduğunda veya çocuk velayeti savaşı başladığında çok fazla acıya ve psikolojik problemlere neden olabilecek bir deneyimdir. Bu nedenle birçok durumda boşanma terapisine gitme kararı vermek çok faydalıdır .

Boşanma terapisi için bir psikolog desteği alabilirsiniz.

İki insan evlendiğinde, teoride ömür boyu sürmesi gereken ortak bir projeye başlarlar. Ulusal İstatistik Enstitüsü verilerine göre 2016 yılında 96.824 boşanma yaşanmıştır, günümüzde boşanmalar geçmişe göre daha sık olmasına rağmen, ayrılık aşılması çok zor bir aşamadır. Bunca anı paylaştığı insandan ayrı yeni bir hayat yaşamaya alışmak tam bir yas sürecidir.

Bu aşamanın beraberinde getirdiği acılar bazen tek başına üstesinden gelinemez ve bu nedenle ayrılan pek çok kişi profesyonel yardım almak için psikoloğa gider. Boşanma terapisinde uzman olan psikolog, boşanmışlara hayatlarının bu yeni aşamasına başarılı bir şekilde uyum sağlamaları için gerekli araçları sağlayabilecek bir profesyoneldir.

Boşanmanın üstesinden gelmek kolay bir iş değildir çünkü etkilenen kişi, sevdiği kişiyle ilgili gelecek beklentilerinin hüsrana uğradığını görür . Özellikle çelişkili durumların (bir çocuğun velayeti için verilen mücadele) olduğu durumlarda, boşanma terapisi bu geçişin sağlıklı bir şekilde atlatılmasına yardımcı olur ve etkilenenlerin ayrılıktan sonra sağlık ve mutluluklarını yeniden kazanabilmeleri için anahtardır.

Boşanmış kişinin hissedebileceği duygular ve psikolojik olgular arasında aşağılanma, incinme, psikolojik taciz, ihanet duygusu, öfke halleri, depresyon , düşük benlik saygısı , kaygı ve diğer davranışsal sorunları ön plana çıkarabiliriz. Uyuşturucu veya diğer uyuşturucuların (örneğin alkol) tüketimi de boşanmalardan sonra sık karşılaşılan sağlıksız bir başetme yöntemi olarak kullanılmaktadır.

Buna ek olarak, kişinin hayattaki rollerinde büyük bir kayıp hissettiğini de eklemeliyiz , bu, bu yeni durumla yüzleşebilmek için kendini tanıma becerilerini ve sosyal ve ilişkisel becerileri öğrenmeyi gerektirebilir. Bu bağlamda, psikolojik yardım anahtar hale gelir. Ve hatta çocuklarla ilgili yasal anlaşmazlıklar söz konusu olduğunda. Duygusal dengeyi geri kazanmak mümkündür, ancak her zaman kolay değildir.

Boşanma terapisinin faydaları

Boşanma, yönetilmesi çok zor durumları da beraberinde getirebilir, çünkü bir kişi ayrılığın içine dalmış bir şekilde yaşadığında, benlik saygısı ve hayatın birçok yönünün sahip olduğu anlayış zedelenir. Yeni bir günlük hayata uyum sağlamak zorunda olmak kolay değildir. Bu nedenle, terapötik yardım , inkar veya öfkenin kendini gösterebileceği, ayrılığın ilk anlarının duygusal yaralarını iyileştirmek için çok yararlı olabilir. Bu değişim anını yönetebilmek ve üstesinden gelebilmek için boşanmanın aşamalarının farkında olmak gerekir.

Boşanma terapisi, gelecekte sağlıklı ilişkilere sahip olmak için gerekli olan duygusal dengeyi geri kazanabilmeleri için etkilenenlere psikolojik araçlar sağlar. İlişkinin boşanma ile sona ermediği (niteliği değişse de) ve her iki taraf da iletişimi tamamen kesse bile bu aşamanın yönetilme şeklinin her ikisini de etkileyeceği dikkate alınmalıdır.  Bu zor zamanlarda ilerlemek kişisel sorumluluktur, ancak psikolog yardımı, bunu en uyumlu şekilde yapabilmek için bir rehber görevi görür. Boşanma sonucunda ortaya çıkan kederi kabullenmek iyileşmenin ilk adımıdır ve zaman ve doğru yardımla mutluluğu yeniden kazanmak mümkündür.

Uzman boşanma terapistleri nerede bulunur?

Çok az deneyim boşanma kadar streslidir, bu nedenle bazı uzmanlar bu acı çekme durumunu , etkilenen kişinin yaşadığı duygu yoğunluğuna ve duygusal tepkilere atıfta bulunarak ayrılık sonrası aşama olan “boşanma sonrası travma” olarak sınıflandırır .

Bu tür sorunlar karşısında çift terapisi eğitimi ve deneyimi olan psikologlara gitmek en doğrusudur. Konya Ney Psikoloji uzman ekibiyle boşama terapisi ile size yardımcı olacaktır. Bu profesyoneller, bir yandan çatışmaların ve gereksiz yüzleşmelerin ortaya çıkmasını önlemenin yanı sıra, böylesine hassas bir aşamada duyguları daha iyi yönetme yöntemlerine sahiptir. Tabii ki, alanında uzman psikologlar olmalıdır.

Ek olarak, çift terapisinde uzmanlaşmanın ötesinde, aynı zamanda arabuluculuk konusunda eğitim almış profesyoneller iseler, çok yönlülüklerinin daha fazla olması muhtemeldir ve etkili psikoterapötik danışmanlık ve destek yürütmeleri ve bağlılık yaratmaları onlar için kolay olacaktır.

 

 

 

Konya'nın en büyük psikoloji ve danışmanlık merkezi

Çözüm Ney Psikoloji Merkezinde

Dilerseniz not bırakın sizi arayalım.