Ney Psikoloji danışma merkezine hoşgeldiniz.

FLY YOGA NEDİR?

Önce hamak yogası nedir ya da diğer adı ile aerial yoga nedir bir bakalım. Tavandan sarkan ipek bir hamak ile yapılan bu aktivite; fitness, yoga, pilates, jimnastik, akrobasi gibi sportif aktivitelerin temelinde yer alan, son derece kapsayıcı bir tür. Dediğimiz gibi antigravity yoga ya da aerial yoga gibi çeşitli adlarla da anılıyor. Ana ekipmanı ise hamak ve ana çalışmaların tamamı bu hamak ile yapılıyor. Beden ve ruh sağlığı için birçok yarar sağladığı belirtilen hamak yogasının, bazı hareketleri gereği yer çekimine meydan okuduğunu da söylenir. Farklı seviyelerde dersleri verilen hamak yogası, bazen güçlenmek ve dayanıklılığı artırmak için uygulanıyorken kimi zaman esneklik, denge ve farkındalık gibi amaçlar doğrultusunda da yapılabiliyor. Ayrıca omurga sağlığı içinde kullanılmaktadır.

Daha çok “akrobasi kumaşı” denilen özel bir kumaştan tasarlanmış hamaklar ile yapılan bu yoga türü, demin de dediğimiz gibi yoga, pilates, akrobasi, dans gibi disiplinleri harmanladığı için de çok yönlü. Hoş bir bilgi olarak şunu da ekleyelim: Hamak yogası, Hollywood’un eski koreograflarından Christopher Harrison tarafından geliştirildi. Aslında pikniklerde, ormanlık alanlarda sıkça görebileceğimiz hamaklardan esinlenen bu yoga tipi, yine de aklımızdaki hamaklar ile birebir aynı değil. Bununla beraber havada asılı prensibi üzerine kurulu olduğu için buna “hava yogası” gibi isimler de veriliyor. Aslında sunduğu en büyük avantaj da bu: Havada asılı kalma, daha rahat esnemeye ve egzersiz yapmaya yardımcı oluyor. Yer yogasından farklı olarak çeşitli hareketler esnasında kendi kasların ve yer çekimi kuvvetinden yararlanabilirsin.

 

Hamak Yogasının Faydaları Neler?

Hamak yogası faydaları saymakla bitmeyen cinsten fakat özellikle zihinsel faydalar kişiden kişiye değişkenlik gösterebiliyor. Genel olarak bakıldığında ise hamak yogası faydalarında şunlar görülüyor: Her şeyden önce omurgadaki baskıyı azaltma konusunda hamak yogası çokça öne çıkıyor. Özellikle masa başı işlerde çalışan kişiler, belli bir süre sonrasında omurgasında baskı hissedebiliyor. Bu nedenle hamak yogası masa başı çalışan kişiler için de ideal. Esnekliği artırması, hem de çok çabuk şekilde artırabilmesi de fevkalade. Kendi kaslarını kullanarak çalıştığın için de daha estetik bir vücuda sahip olman mümkün. Madde madde belirtmek gerekirse de hamak yogası faydalarını şöyle sıralayabiliriz:

 

  • Kas esnekliğini ve eklem hareketliliğini artırıyor
  • Duruşu doğrultuyor
  • Omurgayı hizalıyor ve esnekliğini arttırıyor.
  • Bel ve boyun ağrılarını azaltıyor.
  • Sindirim ve lenfatik sistemler ile kan dolaşımının gelişmesine yardımcı oluyor.
  • Denge, odak, farkındalık gelişimine katkı sunuluyor.
  • Yer çekimsizlik hali aynı zamanda yaşlanma karşıtı etki de gösterebiliyor.
  • Dikkat ve konsantrasyonu arttırır
  • Kaygıyı azaltıcı etkiye sahiptir.

KİMLER KATILABİLİR ?

Kimi hareketleri gereği hamak yogasına dair çekinceler de mevcut. Mesela yaş, kilo ya da deneyim kriteri var mı, zor bir aktivite mi, göründüğü kadar zor mu? Genellikle işin uzmanları hamak yogası yapabilmek için yaş, kilo ya da deneyimin zorunlu olmadığını söylüyor. Ney Piskoloji Merkezinde hamak yogasına başlayabilirsiniz. Yani hamak yogası yapabilmek için bu noktalarda bir şart koşulmuyor. Bu açıdan farklı pek çok yaş grubundan, kilodan, deneyim seviyesinden insan hamak yogası yapabiliyor. Ne var ki elbette dikkat edilmesi gereken hususlar var. Örneğin; hamilelik, göz tansiyonu, 3 – 6 içerisinde ameliyat geçirilip geçirilmediği, yüksek ya da düşük tansiyonlar, hamak yogasına engel değilse bile dikkat olunması gereken konular. Önce yetkin bir hekime, ardından ilgili eğitmenlere durumu bildirerek de ne yapılması gerektiğini uzman ellerce öğrenebilirsin.

Konya'nın en büyük psikoloji ve danışmanlık merkezi

Çözüm Ney Psikoloji Merkezinde

Dilerseniz not bırakın sizi arayalım.