Scroll to top
© 2019, Ney Psikoloji
Paylaş
Geri
Terapiler

Cinsel Terapi

  • Uzmanlar: Uzm. Psk. Yasemin Bağrıaçık

  • Etiket:

    aile danışmanlık merkezi, Bireysel Danışmanlık, emdr terapisi, eye movement desensİtİzatİon and reprocessİng therapy, konya psikolog, konya psikoloji kliniği, psikoloji merkezi

Scroll

Cinsel Terapi

Çözüm Ney Psikoloji Merkezi'nde

Cinsellikte tıpkı kişilik gibi gelişim süreci gerektiren ve yetişkinliğe ulaşıldığında normal olarak yaşanması gereken bir durumdur. Cinselliğin gelişim aşamalarının herhangi birinde bir kırılma, normal gelişim seyrinde bir aksaklık olduğunda bireyde cinsellikle ilgili sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Vajinusmus, erken boşalma, cinsel isteksizlik bunlardan en sık karşılaşılanlarıdır. Cinsel terapi, bu sorunların fiziksel olan kısmı elendikten sonra uygun terapi yöntemleriyle gelişim aşamasında oluşan aksaklıkların düzeltilmesi amacıyla yapılan danışmanlıklardır.

Neler Yapıyoruz?

Çözüm Ney Psikoloji Merkezi'nde

Erken oşalma

Erkeğin partneri boşalmadan önce istemsiz ve denetimsiz olarak hızlı bir şekilde boşalma eğilimi göstermesi ve boşalma zamanlamasını kontrol edebilmek için gösterdiği performansın yetersiz olması şeklinde tanımlanır. Tabi ki bu tanım, erken ya da istemsiz boşalma veya boşalmanın kontrolü sorunundan daha çok, erkeğin partnerini memnun etmesi için penisinin sertliğini ne kadar süre devam ettirmesi gerektiğini bilememesi endişesine yol açar. Erkekler çoğu zaman yakalanma korkusuyla, ayıp, yasak ve günah düşünceleriyle, skor takıntısıyla ve mastürbasyonun körlük veya sağırlık yapacağı gibi yanlış inanışlarla yaptıkları hızlı mastürbasyon ile erken boşalmayı öğrenirler. Travmatik cinsel deneyimlerde erkeğin erken boşalmayı öğrenmesine neden olur. Ancak erken boşalma değiştirilebilen bir davranış şeklidir. Uygun şartlarda ve kişiye uygun terapi teknikleriyle erken boşalma davranışı yeniden düzenlenip sağlıklı, endişesiz, zevkli ve tatmin edici bir cinsel birliktelik yaşayabilirsiniz.

Vajinismus

Tüm gençlerin, yeni evlilerin hayalidir birbirine kavuşmak. Flörtler, heyecanlı buluşmalar, ailelerin tanışması, kız isteme, nişan ve nihayet düğün artık aile olmak ve birbirine kavuşmak zamanı. Tatlı telaşlar, koşturmalar hepsi mutlu bir aile olmak için… Anne-baba olmak için. İlk gece heyecanı yaşamayan yoktur. Heyecan mı korku mu?.. Tatlı bir heyecan olmazsa olmazdır. İlk günler basit bir heyecan ya da yorgunluk olarak düşünen çiftler günler geçtikçe bir çaresizlik, yetersizlik duygusuyla ne yapacaklarını bilemez duruma gelmekte durumu kimseye açıklayamamak da bu durumu daha da kuvvetlendirmektedir. İşin içine korku, kaygı ve yanlış inanışlar girince vajınusmus kaçınılmaz son oluyor.

Malum düğün sezonu geçtik ve vajınusmus için başvurular oldukça yoğun. Yapılan araştırmalara göre her 10 genç kadından birinin başına gelmektedir. Peki bu sorun bir hastalık olarak kabul edilmeli mi? Tabikide! İlk bilimsel tanımı yaklaşık 150 yıl kadar önce Dr. Sims tarafından yapıldı. Dünya Sağlık Örgütü de (DSÖ) bu sorunu tanımlıyor. Cinsel birlieşme sırasında PC kasları dediğimiz kaslarda, bacaklarda, bel ve karın bölgesinde bazen çene kaslarına kadar ilerleyebilen aşırı bir ağrı, acı ve kasılma durumu ile birlikte cinsel birleşmenin olmaması vajinusmusdur. Ön sevişme sırasında gayet rahat ve haz alan birey ilişki aşamasına geldiğinde kaslarını bilinçdışı kasarak cinsel ilişkiye izin vermemesi hatta imkansız hale getirmesidir.

Vajinusmusun tanımını yaptığımıza göre nedenleri de bakabiliriz. Yüksek kenarlı kalın ve sert kızlık zarları, doğuştan gelen himen ve vajinada bulunan yapısal anomaliler; himende septum, vajinal septum, vajina olmaması veya kısa ve kör vajina olması, vajinal enfeksiyonlar, Bartholin kistleri, ağrılı vulvar vestibulit gibi nedenler çok az da olsa görülebilecek fizyolojik nedenlerdir.

Genel sebep olan psikolojik nedenine gelince; cinsellikte tıpkı kişilik gelişimi gibidir ve herhangi bir yerdeki kırılma bütün bir cinsel hayatı etkileyebilmektedir. Özellikle 3-5 yaş arasındaki yaşanan travmalar, cinsel birleşme ile ilgili asılsız, yanlış ya da eksik bilgiler ya da doğum  vb. cinsel içerikli olaylara şahit olma, cinsel taciz, dinsel tutuculuk gibi nedenlerdir.

Peki nasıl kurtulabiliriz bu kabus vajinusmustan? Öncelikle bireyin vajinusmusu kenidine kondurmak istememekten, zamanla geçer diyerek kendini avutmaktan vazgeçip vajinusmus olduğunu kabul etmeli. Sürekli olarak bahanelerle ertelemek tedavi sürecini daha da zorlaştırmaktadır. Başarısız her denemede tekrar yıkılmak kişiyi ve evliliği yıpratacağı gibi diğer eşte de erken boşalma ya da ereksiyon gibi sorunlara yol açabilmektedir. Çiftin ilk yapacağı durumu ertelemeden ilk önce fizyolojik nedenleri de göz önüne alarak bir jinekoloğa gitmeli. İşin fizyolojik kısmı elendikten sonra bir cinsel terapiste gidilebilir.

Cinsel terapide neler olur? Eğer altında yatan başka bir patolojik durum yoksa yanlış inanışları ve varsa travmaları düzelterek vajınusmus kabusundan kurtulmak mümkündür. Altta yatan başka patolojik durum varsa önce bunlar düzeltilerek sonuca doğru ilerlenebilir. Bu duruma bağlı olarak evlilik sorunları da oluşmaya başlamışsa eş ve evlilik terapileride uygulanabilir.

Son olarak vajınusmus bir kader değildir…

Cinsel İsteksizlik

Daha çok kadınlarda görülen cinsel isteksizlik ıslanma problemi olarakta bilinir. Cinselliğin yanlış kodlanması, küçük yaşlarda taciz, kendi bedenini tanımama ve yanlış cinsel inanışlardan dolayı cinsel isteksizlik olmaktadır. Doğru tanı ve uygun terapi teknikleri ile cinselliği yeniden keşfedin.

Ereksiyon Problemi

Erkeklerin korkulu rüyası ereksiyon problemi çifti memnun edecek kadar uzun süre sertliği sağlayamama durumudur. Bu bazen hiç sertleşme olmama durumu iken bazende sertleşmenin olması fakat ilişkiyi sürdürecek boyuta gelememesi ve bunun tekrar eden bir hal almasıdır. Ereksiyon problemlerinin başlıca nedenleri; travmatik cinsel deneyim, kayıp, yas, depreyon, stres, yanlış cinsel inanışlar ve başarısızlık korkusu olabilirken fizyolojik nedenlerden de kaynaklanabilmektedir. Öncelikle bir ürologla görüşülmesi ve ardından cinsel danışman ile yürütülen bir süreç ile ereksiyon problemi artık mutluluğunuza bir engel olmayacaktır. Sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşam herkesin hakkıdır.

Ergen Cinsel Danışmanlığı

Ergenlikte cinsellik ve cinsel yaşam merak edilen fakat soru sorulamayan bir alandır. Ergenler bu dönemde arkadaş ortamından, internetten veya zarar görebilecekleri ve daha sonrasında sorunlar yaşayabilecekleri ortamlarda cinselliği öğrenirler. Bir ergenin varsa kendi cinsiyetinden ebeveyni ile bu konuları konuşup sorabilmesi, eğer yok ise ergen cinsel danışmanı desteğiyle birlikte yürütülecek bir program ile cinselliği doğru bir şekilde öğrenmesi gerekmektedir.

Yanlış bilgiler yetişkinlikte erkek ise erken boşalma ve ereksiyon problemlerine, kadın ise cinsel isteksizlik ve vajinusmusa yol açabilmektedir. Erken tanı ne kadar önemli ise ergenlikte verilen cinsel danışmanlıkta bir yetişkinin cinsel hayatına yapılabilecek en güzel yatırımdır.

Post a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.