Ney Psikoloji danışma merkezine hoşgeldiniz.
Uykunun anlamı ve faydaları

Dün gece rüyanda ne gördüğünü hatırlıyor musun? Bir düşünün: Neredeyse hepimizin her gece yaptığı bir şey için, rüyalarınızı hatırlamak zor bir iştir. Araştırmalar, bir rüyanın yaklaşık %95’ini ve neredeyse anında unuttuğumuzu gösteriyor.

Ve bu sadece burada bitmiyor, çünkü hayallerinizi anlamlandırmak daha da zor olabilir . Bu nedenle uyku terapisi giderek daha popüler hale geldi. Her gece yaklaşık iki saatimizi rüya görerek geçirmemize rağmen, rüyaların ne olduğu ve onları neden yaşadığımız hakkında çok az şey biliyoruz.

Rüyaların bir tür halüsinasyon olduğunu ve en sık uykunun en derin aşaması olan REM uykusunun beşinci aşamasında gördüğümüzü biliyoruz. Ayrıca rüyaların metabolizmamızı, kan basıncımızı ve beyin fonksiyonumuzu düzenlemede önemli bir rol oynadığını da biliyoruz. Bununla birlikte, hala iyi bir cevabımız olmayan kritik bir soru

Neden rüya görürüz?

Uyanık hayatta gezinmek için kullandığımız mantığın rüyalara karşı hiç şansı yok. Rüyalar, son zamanlarda yaşadığımız deneyimlere ve karşılaştığımız sorunlara dayanıyor gibi görünse de, ruh sağlığı uzmanları arasında rüyaların amacının ne olduğu konusunda hala bir fikir birliği yoktur . Aşağıda size en çok kabul edilen cevapları anlatacağım.

1. Rüyalarınız, hayatınızdaki duygusal acıyla baş etmenin yolları olabilir.

Siz uyurken, beyniniz uyanık olduğunuzdan çok daha fazla duygusal düzeyde çalışır . Bu, beyninizin, tıpkı psikedeliklerin, meditatif transların veya hipnozun çalıştığı şekilde, bilinçli benliğinizin yapmayacağı duygularınız hakkında bağlantılar kurmasını sağlayabilir.

2. Gelecekteki zorluklar için pratik yapmaya yardımcı olun

Amigdalanız rüya görürken beyninizin en aktif bölgelerinden biridir. Beyninizin bu kısmı savaş ya da kaç tepkisinden sorumludur. Bu aktivite, rüyaların beyninizin gelecekteki tehditleri onlara hazırlanmak için simüle etme yolu olabileceğini gösteriyor ; “gerçek tehdide fiziksel olarak saldırmak zorunda kalmadan bir kaplan tarafından yenilmekten nasıl kaçınılacağını öğrenmesine” olanak tanıyan içgüdüsel bir biyolojik hayatta kalma mekanizması. Rüyalarımızın amacının büyüleyici bir kavramsallaştırması.

3. Anıları sınıflandırmaya ve depolamaya yardımcı olur

Rüyalar, daha sonra verimli bir şekilde hatırlayabilmeniz için hangi anılarınızın saklanacak kadar önemli olduğunu ve hangilerinin bilinçaltına veya bilinçsiz bellek sistemine devredilmesi gerektiğini belirlemenin bir yolu olabilir.

Uyku Terapisi Nedir?

Rüya terapisi, uyanık yaşamlarımızla ilgili olarak rüyaların ne anlama geldiğini çözme sürecidir . Rüya yorumlama süreci semboliktir ve rüyayı görene özel olarak uyarlanmıştır. Freudcu yorumlama, Jungcu semboller, transpersonal teori ve ilişkisel nesne içe yansıtmalarından yararlanan işbirlikçi bir süreçtir.

Rüya terapisinin amacı, belirli bir rüyanın kesin bir yorumuna ulaşmak değil, danışan için rüyaları aracılığıyla anlam, kullanılabilirlik ve duygusal içerik bulmaktır. Bu nedenle, bir “rüya sözlüğünde” sadece rüyanızdaki sembollere bakarak gerçek rüya analizi yapamayabilirsiniz .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir